Podsumowania najciekawszych podcastów w Polsce.
Podsumowania najciekawszych podcastów w Polsce.

Zbudował zdalny zespół, kierując się tymi 3 zasadami i teraz spaceruje po lesie, zamiast ciągle pracować. Jak on to zrobił?

Masz własną firmę i codziennie ciężko pracujesz, odpisujesz na dziesiątki maili, przygotowujesz oferty i dzwonisz do klientów. Godzina 23. Ty nadal przed komputerem. Czasem masz już tego dość i chciałbyś, żeby ktoś Cię w tym wszystkim wyręczył. W Twojej głowie rozkwita myśl, aby zatrudnić kogoś do pomocy. Zaczynasz szukać biura. Przecież gdzieś musicie razem pracować… Zaraz, zaraz. Przecież możesz zbudować zdalny zespół i nie inwestować na początku w biuro. Oto co powinieneś zrobić, aby Twój pomysł się udał.

Najważniejsze wnioski

1. Przez miesiąc rejestruj, jakie czynności wykonujesz w firmie. Zastanów się, które z nich chciałbyś oddelegować do zdalnego zespołu.

Zacznij od tego, żeby sprawdzić jakie faktycznie czynności wykonujesz w ciągu swojego dnia pracy. Skorzystaj z dostępnych na rynku narzędzi do rejestrowania czasu pracy np. Toggl. Po zebraniu informacji, zadaj sobie szczere pytanie, w których kwestiach jesteś najbardziej niezbędny i niezastąpiony. Przykładowo, nagrywasz podcast, więc Twój udział jako prowadzący może być konieczny. Idąc dalej, czy postprodukcja podcastów to coś, co sprawia Ci radość? Czy musisz zajmować się tym koniecznie Ty? Uważaj na tę pułapkę myślenia:

To, że jesteś zajęty, nie oznacza jeszcze, że jesteś produktywny.

Maciej Aniserowicz

2. Przygotuj wzór procesu dla każdej delegowanej czynności. Bez wyjątków.

Samo przekazanie obowiązków nie wystarczy. Przygotowanie wzoru procesu, dla każdej czynności pomoże Twoim pracownikom w bardziej efektywnym działaniu. Nawet jeśli jakiś proces będzie mieć tylko dwa punkty, zapisz go. Pamiętaj, że nawet najlepszy specjalista nigdy nie domyśli się niczego sam i będzie popełniać błędy. Najważniejsze jest, aby wyciągał z nich wnioski. Delegowanie to trudny proces, dlatego warto już na początku wyrobić sobie odpowiednie nastawienie.

Kluczowe jest zrozumienie, że delegowanie zawsze jest na początku trudne. Ta osoba nie będzie do końca wiedziała jak to zrobić, ponieważ te moje procedury są i tak wybrakowane, bo ja dużo mam w głowie, w domyśle. [...] To moja wina, a nie tej osoby. Ta osoba się stara, ona robi na maksa swoich możliwości, ale nie robi, tak jak ja bym chciał. A dlaczego? Bo to ja źle przekazałem, tę wiedzę, jaka jest moja wizja.

Maciej Aniserowicz

3. Zdalny zespół to ludzie. Traktuj ich fair i daj im poczucie bezpieczeństwa.

Komunikacja w zespole nie powinna opierać się tylko i wyłącznie na rozmowach o biznesie i efektach pracy. Pozwól swoim pracownikom wygadać się raz na jakiś czas. Zapytaj, jakie napotykają problemy, co u nich słychać. Zainteresuj się ich punktem widzenia. Jest to szczególnie ważne w zdalnych zespołach, gdzie nie widzicie się za często. Dzięki temu lepiej ocenisz, jak wygląda rzeczywistość w Twojej firmie. Z wyprzedzeniem wyłapiesz sygnały zbliżających się kryzysów, poza tym zbudujesz wzajemne zaufanie, które pomoże Ci lepiej zapanować nad procesem rozwoju firmy. Długoterminowo, najlepsze zespoły to te, w których panuje poczucie bezpieczeństwa. Z tego właśnie rodzi się lojalność wobec firmy i efektywność wynikająca z motywacji wewnętrznej [1].

Najważniejsza jest szczera komunikacja. Zależy mi na tym, żeby ludzie czuli, że w naszych relacjach pieniądze są w tle – ma się nam po prostu dobrze razem pracować.

Maciej Aniserowicz

Definicje

Motywacja wewnętrzna – motywacja powodująca zachowanie, którego celem nie jest osiągnięcie zewnętrznych nagród. Dana aktywność jest celem samym w sobie.

Streszczone Przez

adriana rakowska
Adriana Rakowska

Chief Editor – Podcasts Division. Entuzjastka zdobywania wiedzy i wykorzystywania jej w praktyce. Odpowiadam za rozwój strony Podcast w Minutę. Napisz do mnie na adriana@akademia.pl.

Podsumowanie tygodnia w każdy piątek!

Jeśli zapiszesz się do newslettera, co piątek dostarczę do Twojej skrzynki krótkie podsumowanie całego Tygodnia. Do usłyszenia!

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Transparent World Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie newslettera zawierającego treści marketingowe dotyczące oferty Spółki, oraz masę wartościowych materiałów. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Więcej informacji na temat sposobu przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dołącz do Szkoły Bloga!

Jak zbudować bloga od A do Z
i zmienić go w biznes?

Podsumowanie tygodnia w każdy piątek!

Jeśli zapiszesz się do newslettera, co piątek dostarczę do Twojej skrzynki krótkie podsumowanie całego Tygodnia. Do usłyszenia!

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Transparent World Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie newslettera zawierającego treści marketingowe dotyczące oferty Spółki, oraz masę wartościowych materiałów. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Więcej informacji na temat sposobu przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.